Atklāta jaunā iepakojuma un galda spēļu ražotne “Folded Box”

22. novembrī svinīgi atklāta jaunā “Folded Box” iepakojuma un galda spēļu ražotne ar Baltijā unikālu tehnoloģisko procesu, kura rezultātā tiek izgatavotas cietā kartona kastes. Uzņēmums investējis vairāk nekā 1,7 miljonus eiro jaunu iekārtu iegādē, tādējādi ar kārtu palielinot ražošanas jaudas, lai tirgū piedāvātu augstas kvalitātes ilgtspējīgu iepakojumu un konkurētu ar ražotājiem Ķīnā. 

Jaunā “Folded Box” ražotne uzsākusi darbu 2700 kvadrātmetru plašās telpās “Piche” attīstītajā biznesa parkā “Ulmaņa parks II” Mārupē. 2023. gadā uzņēmums plāno izgatavot vairāk nekā 2,5 miljonus cietā kartona kastu.

“Līdz šī gada beigām jaunajā “Folded Box” ražotnē tiks iedarbinātas 22 jaunas iekārtas, tajā skaitā tādas retas tehnoloģijas kā pužļu izciršanas līnija, kāršu izciršanas iekārta un pilnas komplektācijas ploteris. Jaunākais papildinājums visai ražošanas sistēmai būs unikāla papīra reljefa veidošanas iekārta, kuru izvēlējāmies iegādāties, reaģējot uz izaicinājumiem izejvielu pieejamībā kā Eiropā, tā arī Āzijā,” stāsta ražotnes vadītājs Austris Polis, piebilstot, ka Baltijas un Skandināvijas klienti varēs samazināt ģeopolitiskos, loģistikas, kā arī kvalitātes riskus, kas saistīti ar iepakojuma iegādi.

Galda spēļu nozares eksperts Egils Grasmanis vienmēr vēlējies ražot spēles Latvijā: “SIA “Brain Games” ir ģimenes uzņēmums ar 100 % Latvijas kapitālu, un mēs spēles gan izstrādājam paši, gan arī tirgojam citu veidotas spēles. Spēļu ražošana līdz šim bija vienīgais iztrūkstošais posms mūsu uzņēmumā, tāpēc uzreiz saskatījām potenciālu “Folded Box” ražotnē un vienojāmies par jaunu biznesa virzienu ar galda spēlēm, puzlēm un kāršu spēlēm. Ļoti lepojamies, ka pirmā galda spēle, kas tapusi jaunajā ražotnē ir “Latvijas Neatkarības karš”, kas ļauj ikvienam izglītojošā veidā iepazīt mūsu brīvības cīņu vēsturi.”

Atklāšanas laikā viesus uzrunāja arī “Expansion Capital AIFP” valdes priekšsēdētājs Zigmārs Reklaitis, norādot, ka: ““Folded Box” ir nozīmīgs papildinājums “Expansion Capital” investīciju portfelim ar plašu un pieredzējušu komandu gan vietējā, gan eksporta tirgos. Mūs pārliecina “Folded Box” vīzija par šobrīd reģionā unikālu ražošanas bāzi, kas apvieno efektivitāti ar elastību un vienlaicīgi arī iespēju veiksmīgi konkurēt vairākos biznesa segmentos, kas palīdzēs nodrošināt uzņēmuma stabilitāti dažādās tirgus situācijās.”

“Folded Box” iespējas izaugt globālā mērogā uzsvēra AS “Attīstības finanšu institūcijas ALTUM” valdes locekle Ieva Jansone-Buka: “ALTUM līdzfinansētā fonda ieguldījums SIA “Folded” ir lielisks apliecinājums tam, kā riska kapitāla investīcijas spēj atbalstīt ambiciozas Latvijas komandas, kas spēj ieraudzīt starptautisko tirgu nišas iespējas, radīt augstas pievienotās vērtības produktu un to paveikt ar ilgtspējīgiem risinājumiem. Augsti novērtējam fonda INEC1 ieguldījumu, kas vietējam uzņēmumam dos iespēju augt globālā mērogā.”

“Uzņēmums “Folded Box” ir uzskatāms piemērs, kā, mainoties globālajām piegādes ķēdēm, izmantot jauno situāciju. Šobrīd daudzi uzņēmumi Eiropā un Ziemeļamerikā atsakās no piegādātājiem Āzijā, tā ir biznesa niša, kurā veiksmīgi var darboties arī Latvijas uzņēmumi. Esam gandarīti, ka “Folded Box” ir viens no LIAA biznesa inkubatoru klientiem, kuram esam apstiprinājuši atbalstu 100 tūkstošu eiro apmērā,” pauž Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Kaspars Rožkalns. 

SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars uzslavēja “Folded Box” kā inovatīvu uzņēmumu, kurš spējis saskatīt izaugsmes potenciālu un iekļauties tirgus attīstības tendencēs, ražojot produktus ar pieaugošu pieprasījumu visā pasaulē. “Šādi uzņēmumi vienmēr ir saistoši arī mums kā finanšu partnerim, tāpēc esam gandarīti būt blakus, atbalstot ekonomiski pamatotas investīcijas,” vērtē Arnis Škapars.

Iespēju ražot ilgtspējīgu produktu iepakojumu Latvijā novērtē arī “SAF tehnika” valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs: “Arī mēs iepriekš ražojām iepakojumu Ķīnā, bet tad sākās problēmas – pandēmija un bremzētās piegādes, konteineru deficīts, degvielas cenu kāpums. Rezultātā – ja tu pieskaiti piegādes termiņus, augošās transporta cenas, sanāk, ka nauda, kas ir jāiesaldē, lai iepakojums stāvētu noliktavā vajadzīgajā daudzumā, parāda, ka lētā ražošana Ķīnā izrādās mīts. Šis reģions paliek nestabilāks arī politiski. Tāpēc “Folded Box” ir viens no pirmajiem signāliem, ka arī tādā šķietami vienkāršā industrijā kā iepakojuma izgatavošana ir vieta ražošanai Latvijā.”

Līdz šim “Folded Box” galvenokārt izgatavojis augstas pievienotās vērtības cietā kartona iepakojumu Latvijas ražotājiem, kuri savu produkciju eksportē. 2021. gadā uzņēmums strādājis ar 504 tūkstošu eiro apgrozījumu un 18 tūkstošu eiro peļņu. Kopš 2021. gada “Folded Box” ir uzņemts LIAA Jūrmalas biznesa inkubatorā un ir saņēmis šīs programmas atbalstu. 

“Folded Box” biznesa virzītājspēks ir poligrāfijas nozares eksperti Armīns Urbergs un Austris Polis, galda spēļu jomas lietpratējs Egils Grasmanis, kā arī eksperts finansējuma piesaistes un strukturēšanas jomā Roberts Stuģis.